Recepty zde uveřejněné jsou z knihy od Dumkové Hanny, Česká Kuchařka z roku 1883. Kmínové likéry byly v té době hitem v Českých zemích a Rakousko-Uherské monarchii. Recepty jsou uveřejněny v nezměněné podobě.
Kmínka
Vezme se litr kořalky (žitné) neb rozředěného dobrého líhu, přidá se do něho 70 gramů kmínu, 250 gramů utlučeného cukru a vše nechá po čtrnácte dní na teplých kamnech státi, při čemž častěji se promíchá.
Likérka se přecedí, do lahví naleje a dobře zazátkuje.
Kmínka - jiný způsob
Dobrá kořalka, asi tři litry, smíchá se 180 gramy roztlučeného kmínu, 12 gramy sternanisu, naleje se do láhve a ováže měchýřem.
Láhev dá do hrnce vodou naplněného, voda se vyhřívá, až se vaří, na to vše se odstavuje a vychladnouti nechává.
Nato oslazuje je cukrem, přecezuje se a nalévá do čistých lahví, v kterých pevně se zazátkuje.
Kmínová likérka
Do třiceti gramů líhu dá se třicet kapek oleje fenyklového a kapka skořicového oleje, vše dohromady se utře a smíchá se čtyrmi litry dobré kořalky a osladí 750 gramy cukru, procedí a sleje se do lahví, v kterých důkladně se zadělá, by nevyčichlo.
Poznámka: Dobrá kořalka v dobách minulých musela mít alespoň 50 % alkoholu, běžně se používala i pro výluh rostlin když měla 50 - 60 % objemových alkoholu. Sternanisu uvedené v textu je koření Badyáník pravý, ve tvaru osmicípé hvězdy. Cukru se v těchto receptech dávalo běžně 750 gramů na 3 - 4,5 litru dobré kořalky.