TOP 5  Domácích likérů které byste měli ochutnat

Domácí likéry vás překvapí tim jak jsou skvělé a jak jednoduché jsou na přípravu. Doporučuji všechny, mají nejvyšší hodnocení co do oblíbenosti.

1) Vaječný likér z kondenzovaného mléka a Tuzemáku

Ingredience:

  9     vaječných žloutků (čerstvých vajec)
  1     plechovka zahuštěného slazenéko mléka (př. Salko 397 g)
  1     plechovka zahuštěného neslazeného mléka (př. Tatra 310 g)
  2     balíčky vanilkovéko cukru
  0,5 l Tuzemáku (min. 30 % alkoholu)


Postup: Do vhodné mísy dejte žloutky, vanilkový cukr, plechovky zahuštěného mléka a vymíchejte krém (10 min.), do kterého postupně vmíchejte 0,5 litru Tuzemáku a ještě pořádně zamíchejte (10 min.). Váječný likér vlejte do lahví, pořádně uzavřete a dejte na 3 dny odležet do temna a chladu.

Dětská verze je za tepla viz Poznámka níže, ale bez Tuzemáku (ochrana před bakteriemi salmonely který by jinak alkohol Tuzemáku v likéru pro dospělé během 3 dnů za studena zlikvidoval i bez tepelné úpravy). Pro rozředění dětské verze použijte smetanu nebo mléko.

Poznámka: Likér který se neupravuje tepelnou cestou, případně neobsahuje ani 15 % alkoholu (tj. v našem případě méně než 0,5 l Tuzemáku o 30 % objemových alkoholu), musí být tepelně upraven. Než přidáte Tuzemák, míchejte ve vodní lázni dříve popisovaný krém 5 minut nad teplotu 75 °C. Následně nechte chladnout a postupně vmíchejte 0,5 litru Tuzemáku a ještě pořádně zamíchejte (10 min.). Nechte zcela vychladnout a případně můžete i podávat.


2) Vaječný likér z moučkového cukru

Ingredience:
 
4-5    vaječných žloutků
200 g  moučkového cukru
300 ml sladké 33% smetany
  2    balíčky vanilkovéko cukru
0,5 l  alkoholu (př. rum, vodka, destiláty ovocné, brandy)


Postup: V nádobě vymíchejte krém z vaječných žloutků, smetany, vanilkového a moučkového cukru (5-10 min.), následně vmíchávejte vámi zvolený alkohol. Na závěr ještě 10 minut pořádně promíchejte a můžete plnit do lahví. Láhve nechejte minimálně po 3 dny ve tmě a chladu. Jestli předem víte, že 3 dny nevydržíte tak likér tepelně upravte jak je popsáno v předchozím receptu v poznámkách.

   
3) Vánoční likér z ledových kaštanů

Ingredience:

  1 plechovka zahuštěného slazeného mléka
250 ml smetany ke šlehání
  3 čokoládové kaštany (myšleno tyčinky)   
  4 čtverečky hořké čokolády (kousky)
0,5 l Tuzemáku

Postup: Ve vhodné nádobě přiveďte za stálého míchání k varu smetanu ke šlehání, čokoládové kaštany a hořkou čokoládu. Jakmile se směs začne vařit, ihned ji odstraňte z plotny. Vzniklou hmotu vymíchejte, aby se v ní neudělaly hrudky a škraloup. Do zchladlé hmoty přidejte kondenzované mléko a vymíchejte do hladka. Nakonec přidejte Tuzemák, důkladně vymíchejte a nalijte do lahví. Skladujte v temnu a chladu.


4) Vánoční likér z pudinku

Ingredience:

1 litr plnotučného mléka
2 balíčky vanilkového cukru
1 kelímek plnotučné smetany
8 vrchovatých lžic moučkového cukru (tj. cca 200 g)
2 sáčky vanilkového pudinku
0,5 litru alkoholu (př. Tuzemák, rum, vodka, žitná, ředěný konzumní líh)

Postup: Uvařte pudink z mléka a vanilkového pudinku. Nechte jej trochu vychladnout a seškrábněte škraloup. Pozor na to, aby pudink neztuhl až příliš. Přidejte moučkový a vanilkový cukr, smetanu a vše pořádně prošlehejte. Nakonec přidejte vámi zvolený alkohol.


5) Kokosový likér

Ingredience:

200 g kokosové moučky
150 g moučkového cukru
 0,5 l rumu
 0,3 l smetany ke šlehání
    1 balíček vanilkového cukru

Postup: Smetanu svařte spolu s vanilkovým cukrem a přidejte kokosovou moučku. Asi 3 minuty vše povařte a nechte 2 hodiny odstát. Směs sceďte přes jemné sítko či filtrační papír, přidejte rum a důkladně zamíchejte. Hotový likér přelijte do lahví a nechte nejméně týden uležet.

Nyní už zbývá popřát jen „na zdraví“.

Likéry Ovocné

Pro přípravu těchto Ovocných likérů slouží druhově jednotné ovocné přírodní šťávy bez přísad (tj. bez trestí, silic, esencí).

Minimální obsah ethanolu (alkoholu) v Ovocném likéru je 15 % objemových.

Ovocný likér je lihovina o obsahu cukru, vyjádřeno v invertním cukru, nejméně 100 g na litr. Vyjímku tvoří třešňové likéry, jejichž ethanol pochází výhradně z třešňového destilátu a je nejméně  70 g na litr.

Ovocné likéry:

— z černého rybízu,
— třešňový,
— malinový,
— ostružinový,
— borůvkový,
— z citrusových plodů,
— morušový,
— z arktických ostružin,
— klikvový,
— brusinkový,
— rakytníkový,
— ananasový,

Invertní cukr se do nápojů a dalších potravinářských výrobků přidává jako sladilo. Má vyšší sladivost, méně krystalizuje a tím dává nápojům a potravinám jemnější chuť. Výsledný produkt 50 % inverze je asi o 20 % sladší než běžný cukr i než stoprocentně invertovaná sacharóza. Toho lze využít při přípravě nealkoholických nápojů ke snižování obsahu cukru.

(poz. Pokud budete podomácku vyrábět likér z běžného cukru, doporučuji spodní hranici většiny likérů zvýšit z 100 g na 120 g na litr, třešňový likér z 70 g na 85 g na litr. Docílíte či se alespoň přiblížíte nárokům na sladkost a tím na výslednou chuť).